هزینه درمان بیماری کرونا چقدر است؟

صفر تا صد بیمه درمان تکمیلی
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹
صفر تا صد بیمه عمر و سرمایه گذاری
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹

هزینه درمان بیماری کرونا چقدر است؟

بیماران کرونایی در صورت مبتلا چه میزان هزینه می کنند؟

این روزها کرونا ویروس همه گیر شده است و کسی از ابتلا به آن مصون نیست. یکی از مشکلات بسیاری از خانواده ها در وضعیت بد اقتصادی، هزینه های گزافی است که ممکن است وضعیت مالی خانواده را تحت تاثیر قرار دهد. هزینه های درمان کرونا ویروس یکی از آن ها است.
به گزارش مشرق، این روزها ویروس کرونا عالمگیر شده و دیگر هیچ کشوری از این ویروس در امان نیست؛ بسیاری از مردم در کشورهای مختلف در قرنطینه بسر می‌برند و محدودیت‌های اجتماعی و ارتباطی خاصی به فراخور وضعیت فرهنگی و اجتماعی کشورها در بسیاری از نقاط حاکم شده است.
هزینه درمان بیماران در مراکز درمانی در نقاط مختلف دنیا متفاوت است؛ به طوری که برخی از مردم کشورها هزینه‌های زیادی در درمان بیماری کرونا می‌پردازند و در برخی کشورها نیز پوشش بیمه‌ای مناسب تری به بیماران مبتلا به کرونا ارائه می‌شود.
*درمان بیماران بی بضاعت و اتباع با استفاده از منابع طرح نظام سلامت
با آغاز شیوع بیماری کرونا در کشور، مطالب بسیاری درباره دریافت هزینه درمان این بیماران در مراکز درمانی مطرح شد و اعتراض برخی از بیماران درباره پرداخت هزینه درمان در بیمارستانها را به دنبال داشت و در مقابل اظهارنظرهای مختلفی از سوی مسئولان حوزه درمان و رؤسای بیمارستانها بیان شد.
در این شرایط بود که سعید نمکی وزیر بهداشت برای پایان دادن به این موضوع چند روز پیش در نامه‌ای به رؤسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور درباره ارائه خدمات درمانی به بیماران مبتلا به کرونا، تاکید کرد: در مورد افرادی که فاقد پوشش بیمه، بی بضاعت و یا اتباع خارجی هستند، از محل منابع طرح تحول نظام سلامت محاسبه و در حساب‌های بستانکار آن دانشگاه لحاظ شود.

 

نکته مهم:

*درمان کرونا در بیمارستان‌های نظامی و خصوصی رایگان نیست

*درمان رایگان بیمه شدگان تأمین اجتماعی
ابوالفضل آفریده، مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین اجتماعی، درباره «هزینه‌های درمانی بیمه‌شدگان مبتلا به بیماری کرونا در مراکز درمانی تأمین اجتماعی»، اظهار داشت: درمان این بیماران صددرصد رایگان است و هیچ بیمه‌شده اجباری نیاز به پرداخت وجهی برای درمان ندارد.

*دریافت فرانشیز از بیماران فاقد بیمه تأمین اجتماعی

وی خاطرنشان کرد: برای بیماران کرونایی که تحت پوشش سازمان تأمین اجتماعی نیستند، هزینه‌ای به عنوان فرانشیز دریافت می‌شود.
آفریده گفت: بیماران کرونایی که بیمه تأمین اجتماعی ندارند، براساس تعرفه‌های دولتی، خدمات درمانی به آنها ارائه می‌شود.
مدیرکل درمان مستقیم سازمان تأمین اجتماعی یادآور شد: این اقدام در حالی است که قیمت تمام شده درمان بسیار بالا است و تأمین اجتماعی با توجه به این شرایط بحرانی، با تعرفه دولتی، خدمات ارائه می‌دهد.
وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه «حداقل و حداکثر هزینه درمان بیماران کرونایی چقدر است؟»، اظهار داشت: حداقل برای افرادی که نیاز به آی‌سی‌یو و یا خدمات ویژه نداشته باشند ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان و حدود بیشترین قیمت برای بیماران کرونایی که نیاز به آی‌سی‌یو و خدمات ویژه داشته باشند، حدود ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان است.
وی یادآور شد: حدود ۵ هزار پزشک و بیش از ۳۰ هزار نفر متشکل از پرستاران و کادر درمانی، خدمات لازم را به بیماران کرونایی ارائه می‌دهند و تاکنون نیز ۳۰۰ نفر از پرسنل درمانی سازمان تأمین اجتماعی مبتلا به بیماری کرونا شده‌اند و ۱۰ نفر نیز از این پرسنل شهید راه خدمت محسوب می‌شوند و سازمان تأمین اجتماعی برای درمان بیماران کرونایی، تمامی خدمات را ارائه می‌دهد.

درمان بیماران دارای بیمه تأمین اجتماعی در مراکز درمان این سازمان صددرصد رایگان است

*بیماران بی بضاعت به مددکاری بیمارستان مراجعه کنند
قاسم جان بابایی، معاون درمان وزیر بهداشت اظهار داشت: ۹۰ درصد هزینه این بیماران را بیمه می‌پردازد و فقط ۱۰ درصد کل این هزینه به عهده فرد بیمار است و اگر بیماری توان پرداخت این رقم را هم نداشته باشد، به مددکاری بیمارستانها ابلاغ شده که ۱۰درصد سهم بیمار را مددکاری بپردازند و بیماران کم بضاعت رایگان ترخیص می شوند.
وی گفت: تمام داروها و آزمایش‌های تشخیصی کرونا در بیمارستان‌های دولتی رایگان است و فقط ۱۰ درصد هزینه خدمات هتلینگ بیمارستانی (تخت روز) به عهده بیمار است که اگر فرد در تخت عادی بستری شده باشد سهم ۱۰ درصدی هتلینگ بیمارستانی آن بین ۱۵۰ تا حداکثر ۴۵۰ هزار تومان می شود و حتی اگر در بخش آی سی یو هم بستری شود سهم پرداختی بیمار به یک میلیون تومان نمی رسد.
*دریافت هزینه درمان در بیمارستان‌های خصوصی
معاون درمان وزیر بهداشت افزود: این رقم ها در همه بیمارستان‌های دولتی صادق است. تعداد بیماران مبتلا به ویروس کرونا که به بیمارستانهای خصوصی رفته و بستری شده اند، تعدادشان خیلی کم است و بیشتر افرادی هستند که یا بیمه تکمیلی دارند یا توان مالی بیشتری برای پرداخت در بیمارستان خصوصی دارند.
این روزها ابتلای برخی از مردم به بیماری کرونا و در نتیجه ضرورت دریافت خدمات درمانی در مراکز و بیمارستانها وجود دارد اما آنچه که باید وزارت بهداشت بر آن نظارت داشته باشد، اجرای کامل قانون عدم دریافت هزینه درمان بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی دولتی است تا مردم به راحتی و بدون داشتن دغدغه مالی خدمات لازم درمانی را دریافت کنند.

 

منبع: فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *