حضور دو شرکت از صنعت بیمه در صندوق سرمایه گذاری ETF دارا یکم

اطلاعات اصلی بیمه نامه بدنه خودرو سواری چیست؟
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹
صفر تا صد بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارگران ساختمانی
اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۹

حضور دو شرکت از صنعت بیمه در صندوق سرمایه گذاری ETF دارا یکم

صندوق سرمایه گذاری “دارا یکم” گزینه‌ای جذاب  پیش‌روی سرمایه‌گذاران

این روزها بحث بورس حرف اول تمامی محافل سرمایه گذاران شده است. به گزارش بورس نیوز، بحث واگذاری سهام دولت در شرکت های بورسی وارد فاز اجرایی شده و آگهی پذیره نویسی صندوق ETF واسطه گری مالی با نماد “دارا یکم” در سایت شرکت بورس منتشر شده است.

در نگاه اول صندوق سرمایه‌ گذاری قابل معامله (ETF) چیست؟ آیا باید در آن ها سرمایه گذاری کنیم؟

در اصل صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک به منظور مدیریت حرفه‌ای وجوه و کسب بازدهی مناسب با تجمیع سرمایه‌ها و سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تشکیل شدند. صندوق ETF یا همان صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF که مخفف exchange traded fund است) در حقیقت ترکیبی سهام های شرکت های مختلف در بورس را در سبد سهام خود دارد. افراد متخصص در صندوق های سرمایه گذاری با دقت بازار را زیر نظر دارند و به سرمایه گذاری های محتلف در بورس یا در بانک می پردازند. به همین دلیل صندوق های سرمایه گذاری می تواند انتخاب افراد کم تجربه در بورس باشد. با این حال برخی از سرمایه‌گذاران، صندوق‌های قابل معامله‌ در بورس را یکی از دارایی‌های اصلی پرتفوی خود قرار می‌دهند و بر آن تمرکز ویژه می‌کنند. برخی دیگر از سرمایه‌گذاران نیز روی ETF ها برای بهینه‌سازی سبد دارایی و اجرای راهبردهای پیچیده‌ی سرمایه‌گذاری تکیه می‌کنند.

تفاوت ETF با دیگر صندوق ها چیست؟

در وهله اول صندوق ETF سادگی و سهولت برای سرمایه‌گذاری به ارمغان می آورد. در حقیقت نیازی نیست شما همواره بازار را شخصا زیر نظر داشته باشید. همچنین صندوق‌های ETF از تمام دفاتر کارگزاری‌ها و سامانه برخط معاملات قابل معامله است. بنابراین سرمایه‌گذاری در ETF و خروج از آن بسیار آسان است.
دوم اینکه ارزش خالص دارایی‌های آن به لحظه محاسبه و به اطلاع سرمایه‌گذاران می‌رسد. ( NAV یا همان دارایی های آنها هر ۲ دقیقه یکبار بطور خودکار محاسبه می‌شود.)
سوم اینکه صندوق ETF معمولا ارزانتر از مابقی صندوق ها است. از مزیت‌های “ETF” ارزان بودن آنها نسبت به سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک است، زیرا خریداران “ETF” از طریق کارگزاران بورس، معاملات خود را انجام می‌دهند و بنابراین هزینه‌های بازاریابی برای صندوق وجود ندارد.
و در آخر صندوق ETF معاف از مالیات است. به استناد مفاد تبصره ۱ ماده ۷ “قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در راستای تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی “بابت نقل و انتقال واحدهای سرمایه‌گذاری انواع صندوق‌های سرمایه گذاری قابل معامله و صدور و ابطال آنها هیچگونه مالیاتی اخذ نمی‌گردد.

سبد سهام صندوق ها

نکته بسیار مهم در صندوق ها ترکیب سبد سهام آن ها است. در سبد سهام صندوق سرمایه گذاری ETF دارا یکم ۵ سهم اصلی بیمه اتکایی امین، بیمه البرز، بانک صادرات، بانک ملت و بانک تجارت موجود هستند. در حقیقت ۱۷ درصد از سهام بانک های تجارت، صادرات و ملت؛ بیمه البرز و ۱۱.۴ درصد از سهام بیمه اتکایی امین به این صندوق تخصیص یافته است.

در حال حاضر زمان ورود سفارشات، از ساعت ۱۴ تا ۱۶ هر روز تعیین شده است. مردم می توانند این صندوق را با کد ملی و از طریق مراجعه به شعب بانک های منتخب هم خریداری کنند.
هر کد معاملاتی می تواند حداکثر ۲ میلیون تومان از این صندوق خرید کند و حقوقی ها اجازه خرید ندارند. نکته قابل توجه اینکه مبنای محاسبه قیمت برای تخفیف، قیمت متوسط سهام در ۳۰ روز منتهی به فراخوان خواهد بود.
در حال حاضر سهم بیمه البرز و بیمه اتکایی امین دو سهم ارزنده در بازار سهام هستند که نشان از جذابیت بالای سهام شرکت های بیمه در بازار بورس است. شرکت های بیمه با توجه به سودآوری بالا همواره از شاخص های سودآور بازار سرمایه بوده اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *