حذف نسخه کاغذی و فیزیکی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث از خرداد ۹۹

صفر تا صد بیمه عمر و سرمایه گذاری
خرداد ۱۲, ۱۳۹۹

حذف نسخه کاغذی و فیزیکی بیمه‌نامه‌های شخص ثالث از خرداد ۹۹

حذف نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث

همانطور که می‌دانید بیمه شخص ثالث بیمه‌ای اجباری است؛ یعنی تمامی خودروها باید تحت پوشش این بیمه باشند. به همین دلیل شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی همیشه به دنبال به‌روز‌رسانی شرایط و قوانین مختلف بیمه شخص ثالث هستند.
بر اساس آخرین بخشنامه بیمه مرکزی که در تاریخ ۱۳۹۹/۲/۲۷ منتشر شده است، همه شرکت‌های بیمه باید از اول خرداد، صدور بیمه‌های شخص ثالث را بدون نسخه فیزیکی و فقط با نسخه الکترونیک آن انجام دهند. در این حالت ارزیابی بیمه بر اساس یک کد الکترونیکی بنام کد یکتا خواهد بود
غلامرضا سلیمانی رئیس بیمه مرکزی درباره حذف نسخه فیزیکی بیمه گفت: در راستای دولت الکترونیک همه سازمان‌ها برای اجرای دولت الکترونیک آماده شدند و صنعت بیمه هم از این اقدام دور نمانده است و از ۴ ماه گذشته بستر‌های ایجاد بیمه نامه‌های الکترونیک فراهم شد و براساس آن با همه شرکت‌های بیمه‌ای جلسه گذاشتیم و در حال حاضر ۱۰۰ درصد شرکت‌های بیمه‌ای برای مهیا کردن زیرساخت‌ها و صدور بیمه نامه شخص ثالث آماده هستند.
وی افزود: در این مرحله قرار است برگه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث حذف شود و از این به بعد هر فردی که برای دریافت بیمه شخص ثالث مراجعه می‌کند نیاز نیست بیمه نامه‌های قبلی خود را ارائه دهد، زیرا تمام اطلاعات در سامانه وجود دارد و نرخ بیمه براساس قیمت جدید از طریق سامانه‌های پیامکی اطلاع رسانی می‌شود.
رئیس بیمه مرکزی بیان کرد: با صدور کد یکتای ۱۰ رقمی برای هر فرد می‌تواند صحت بیمه نامه را تایید کرد و هر بیمه گذار با مراجعه به سایت بیمه مرکزی می‌توانند تمام اطلاعات خود را مشاهده کند و اگر نسخه فیزیکی بیمه نامه را نیاز دارد می‌تواند آن را پرینت بگیرد.
سلیمانی افزود: هیچ جایی نیاز به نسخه فیزیکی بیمه نامه شخص ثالث وجود ندارد و باید صحت بیمه نامه‌ها تایید شود که هر فرد در هر نقطه‌ای از دیگر اگر بخواهد خودروی خود را بیمه کند به وسیله کد یکتا می‌تواند بیمه نامه موثق دریافت کند.
وی ادامه داد: همه نمایندگی‌ها بیمه موظف هستند بیمه نامه بدون نسخه فیزیکی صادر و کد یکتا و تاریخ اعتبار بیمه را به اطلاع بیمه گذار برسانند.
رئیس بیمه مرکزی گفت: از نظر پلیس و قوه قضاییه کد یکتا به عنوان بیمه نامه محسوب می‌شود و لزومی ندارد در زمان پرداخت خسارت نسخه فیزیکی ارائه شود و اطلاعات پیامک شده به گوشی موبایل کفایت می‌کند.
سلیمانی بیان کرد: در حال حاضر ۲۲ میلیون خودرو بیمه شخص ثالث دریافت کرده اند.
وی ادامه داد: در قانون اشاره شده است که بایستی بیمه نامه معتبر صادر شود و هیچ جا صحبت از صدور نسخه فیزیکی نشده است. بیمه نامه معتبر بیمه نامه‌ای است که توسط شرکت‌ها صادر می‌شود و بیمه مرکزی برای آن کد یکتا صادر می‌کند و هم پلیس راهور و هم قوه قضاییه به سیستم بیمه مرکزی متوصل هستند و می‌توانند اعتبار بیمه نامه را تایید کنند.
رئیس بیمه مرکزی گفت: دفاتر فروش بیمه نامه‌ها شبکه‌های فروش هستند و مردم از طریق نمایندگی‌ها می‌توانند بیمه نامه صادر کنند و هدف ما به روز کردن نمایندگی‌ها است.
سلیمانی بیان کرد: سال ۹۸ حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان فروش بیمه نامه داشتیم که بخش عمده آن از طریق نمایندگی‌ها بیمه انجام شده است.
صدور غیرحضوری بیمه های شخص ثالث برای ۲ میلیون و ۶۰۰ خودرو
وی درباره تمدید زمان صدور بیمه نامه شخص ثالث گفت: از ۲۱ اسفند سال گذشته تا ۱۵ اردیبهشت امسال براساس بخشنامه صادر شده صدور نسخه فیزیکی بیمه نامه حذف و بیمه نامه‌های به صورت خودکار تمدید شد که در این برهه زمانی تقریبا برای حدود ۲ میلیون و ۶۰۰ خودرو بیمه نامه خودرو‌ها مه منقضی شده بود تمدید شد.
رئیس بیمه مرکزی افزود: بعد از ۱۵ اردیبهشت هر خودرویی که برای بیمه نامه پرداخت وجه نداشت از طریق پیامک اطلاع رسانی کردیم که برای دریافت بیمه نامه و پرداخت وجه مراجعه کنند.
سلیمانی گفت: براساس نرخ دیه در سال ۹۹ نرخ بیمه نامه شخص ثالث تعیین شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *