تاثیر کرونا ویروس بر صنعت بیمه

عملکرد بیمه ها در سال ۹۸ چگونه بوده است؟
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۹
صفر تا صد بیمه مسئولیت کارفرما در قبال کارکنان صنعتی، بازرگانی و خدماتی
اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۹

تاثیر کرونا ویروس بر صنعت بیمه

پژوهشکده بیمه: صنعت بیمه در فصل اول سال ۱۳۹۹، کاهش ۱۵ درصدی حق بیمه تولیدی را تجربه خواهد کرد

براساس پیش‌بینی پژوهشکده بیمه، آثار مستقیم و غیرمستقیم شیوع کرونا بر صنعت بیمه، تنزل ۱۵ درصدی حق بیمه تولیدی در فصل اول سال جاری را به‌دنبال خواهد داشت.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده بیمه؛ در گزارش منتشرشده توسط این مرکز که جامع‌ترین گزارش در رابطه با تأثیرات کرونا ویروس بر اقتصاد جهان و ایران و همین‌طور صنعت بیمه و رشته‌های مهم بیمه‌ای در کشور است؛ پیش‌بینی شده که اپیدمی کرونا، موجبات کاهش ارزش افزوده بخش‌های مختلف اقتصادی را به همراه خواهد داشت که در نهایت، تقاضای نهایی خدمات در کشور به میزان ۴۵ درصد کاهش می‌یابد. و به این ترتیب، حق بیمه تولیدی در صنعت بیمه، برای یک دوره سه ماهه در حدود ۱۵ درصد تنزل خواهد یافت.
در طی دو دهه اخیر حق بیمه های تولیدی در صنعت بیمه همواره نرخ صعودی داشته است. ارزش افزوده حقیقی بیمه کشور از رقم ۲.۸۲۱ میلیارد ریال در سال ۱۳۷۴ به رقم ۹۸.۹۳۲ میلیارد ریال در پایان سال ۱۳۹۵ افزایش یافته است.
در صورتی که بخواهیم آثار کرونا را بر وضعیت اقتصادی کشور بسنجیم، نبود آمار جزء در این قسمت مشکل ساز است. تمامی مباحث صورت گرفته، شامل کلیاتی در خصوص تاثیر کرونا بر اقتصاد ملی و یا در برخی موارد که وارد جزئیات شده اند، برای برخی صنوف اطلاعاتی داده شده است که تعمیم آن به سطح بخش های اقتصادی بسیار دشوار است.
به طور کلی اقتصاد ایران در شرایطی وارد مواجهه با کووید ۱۹ شد که تورمی ۳۰ درصدی و رشد اقتصادی منفی را داشت. همچنین در ماه پایانی سال بود که عمومع پرداخت های معوق طول سال تسویه شده و همچنین بسیاری از خریدهای سالانه خانوارها در آن اتفاق می افتد. بنابراین کرونا با تعطیل کردن تمامی بازارهای اصلی شب عید ضربه بزرگی به اقتصاد کشور وارد کرد.
به دلیل تحریم های بلند مدت اقتصاد ایران توان چندان توسعه بلند مدت نداشته است. از همین رو عمدع واردات و تعاملات بین المللی جهت واردات کالا متخص کالاهایی شده است که فاقد مشابه داخلی هستند و صادرات نیز بسیار کم تنوع است. بنابراین اقتصاد کشور پیچیده و ظریف نیست و به همین دلیل ضربه کرونا به اقتصاد کشور کاملا مستقیم است.
از سمت دیگر درمان کرونا نیاز به بستری در بیمارستان و در شرایط حاد نیاز به بستری در آی سی یو دارد که سرانه درمان به ازای افراد را بالا می برد. سرمایه های انسانی و همچنین هزینه های روانی ناشی از فقدان فرد تالمات روحی را افزایش داده است.
کرونا و اقدامات پیشگیرانه مربوط به آن سبب کاهش تقاضای کل به میزان چشمگیری خصوصاً در حوزه های خدمات و کالاهای لوکس و غیرضروری شد، عرضه نیروی کار را منقبض نمود و تمهیدات پیشگیرانه بسیاری از واحدهای خدماتی و شرکتهای کوچک و متوسط را که فروش یا تولید آنها منوط به تجمع در یک محل بود را به تعطیلی موقت و کاهش فعالیت کشانید. فشار تقاضا بر واحدهای درمانی کشور را به بالاترین سطح ممکن رسانید و تولید محصولات ضد عفونی کننده و پیشگیرانه را به اولویت جدیدی برای اقتصادی کشور تبدیل کرد. بار مالی کرونا در کنار کاهش شدید درآمدهای نفتی تأثیر منفی بر فعالیت‌های عمرانی دولت بر جای می گذارد و لذا کاهش مخارج دولت نیز کاهش تقاضای کل را تشدید خواهد کرد. در مجموع به نظر می‌رسد که حدود ۶۰ درصد از اقتصاد کشور مستقیم از کرونا و اقدامات پیشگیرانه برای آن متاثر می‌شوند.
بیمه سهم ناچیزی از تولید ناخالص داخلی دارد. در حقیقت بر اساس آمار پژوهشکده بیمه این فعالیت در رتبه ۳۸ از نظر تاثیرپذیری در برابر کرونا است. در میان بخش های مختلف، فعالیت های ساختمان، حمل و نقل آبی و هوایی و جاده ای دارای بیشترین تاثیرگذاری بر تقاضای بیمه در کشور هسند. بر مبنای دو سناریوی کاهش تقاضا ارزش افزوده بیمه در یک دوره سه ماهه، به ترتیب معادل ۶.۲ و ۶.۸ درصد کاهش را تجربه خواهند کرد. این کاهش معادل کاهشی ۱۵.۰۷ و ۱۶.۵۶ درصدی در حق بیمه تولیدی در دوره مذکور خواهد بود.
نمی توان انتظار داشت که پس از فروکش کردن بیمماری فعالیت های متوقف شده یا کاهش یافته با حجمی بزرگتر وارد بازار شوند. چراکه رفتارهای مصرفی و اقتصادی به راحتی به حالت قبل برنمی گردند و اثرات بیماری بر اقتصاد ماندگار است. همچنین افزایش جنب و جوش مردم پس از فروکش کردن بیماری، موجی جدید از بیماری را پدید خواهد آورد که ممکن است فشار بیشتری را به اقتصاد وارد کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *