آیا اطلاعات بیمه گذاران به بیرون درز پیدا کرده است؟
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹
حضور دو شرکت از صنعت بیمه در صندوق سرمایه گذاری ETF دارا یکم
اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹

اطلاعات اصلی بیمه نامه بدنه خودرو سواری چیست؟

بیمه بدنه خودرو

 

همواره داشتن اطلاعات کافی در مورد بیمه بدنه یکی از ضروریات برای هر خریدار بیمه است. در این مطلب سعی داریم نکات اصلی در مورد بیمه بدنه خودرو را برای شما شرح دهیم

 

بیمه بدنه خودرو:

بیمه بدنه خودرو جزء بیمه‌های اختیاری بوده تنها خسارات وارد شده به خودرو را پوشش می‌دهد و با توجه به افزایش ناگهانی قیمت خودرو طی چند سال گذشته و هزینه بالای تعمیر و جبران خسارات وارد بر خودرو، متقاضیان زیادی دارد. در صورت داشتن بیمه بدنه، شرکت بیمه موظف است بخشی از وسیله خسارات وارده به خودروی شخصی را درصورتی‌که آسیب ببیند پرداخت می‌کند به استثناء مواردی که شخص در حادثه رانندگی زیان‌دیده باشد که در این شرایط بیمه شخص ثالث، راننده مقصر موظف به پرداخت خسارت می‌باشد. بیمه‌گزار می‌تواند هم در مواقعی که مقصر حادثه است و هم در مواقعی که مقصر حادثه نیست از بیمه بدنه استفاده کند.

این نوع بیمه، دو نوع از خطرات اصلی و فرعی را پوشش می‌دهد

 

خطرات اصلی: شامل موارد زیر است

 

  • حادثه: واژگونی و سقوط خودرو، برخورد اجسام خارجی به خودرو چه در حال حرکت و چه ساکن
  • آتش سوزی: وقوع حوادثی که منجر به آتشسوزی و یا انفجار خودرو شود مثل صاعقه
  • سرقت کلی: مربوط به دزدیده شدن خودرو است

 

خطرات فرعی:

این خطرات جزو گزینه‌های اختیاری در خرید بیمه بدنه یوده و متقاضی در ازای انتخاب هر یک از پوشش‌ها باید هزینه جداگانه‌ای را علاوه بر هزینه مربوط به پوشش خطرات اصلی بپردازد. این خطرات شامل موارد زیر می‌باشند:

 

سرقت لوازم جانبی خودرو

شکستگی شیشه: به شرطی که شیشه بر اثر عدم بخورد جسم خارجی یا ضربه بشکند مانند شکستگی بر اثر تغییرات دمای هوای داخل خودرو

هزینه رفت‌وآمد: مخصوص خودروهای سواری بوده و به شرطی که به هر یک از دلایل خطرات اصلی به‌جز سرقت، شخص قادر به استفاده از خودروی خود نباشد. در این طرح، به مدت یک‌ماه، مبلغی به‌عنوان ایاب‌وذهاب به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.

حذف استهلاک: شامل استهلاک باتری و لاستیک‌ها نبوده و مخصوص خودروهای دارای تخفیف ۴۵% به بالا.

هزینه مربوط به توقف: ویژه بارکش‌ها و اتوکارها بوده و ناشی از متوقف شدن وسیله نقلیه به دلیل خطرات تحت پوشش بدنه است. در این طرح به‌صورت روزانه هزینه‌ای به بیمه‌گذار پرداخت می‌شود.

بلایای طبیعی: خسارات ناشی از بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، آتشفشان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

پاشیدن مایعات شیمیایی و اسید: تمامی خسارت‌‌های ناشی از پاشیده شدن رنگ، روغن ترمز، مواد اسیدی و سایر مواد شیمیایی بر روی بدنه خودرو را تحت پوشش قرار‌ می‌دهد.مانند از بین رفتن رنگ خودرو در اثر ریختن روغن ترمز

ترانزیت: این پوشش مربوط به خطراتی است که خارج از مرزهای کشور به وسایل نقلیه وارد می‌شود و مناسب افرادی که قصد انتقال خودروی خود به خارج کشور دارند. نکته حائز اهمیت در مورد این پوشش این است که سرقت لوازم جانبی و سرقت کلی مشمول این نوع بیمه نمی‌باشد.

پوشش کشیدن میخ:  اگر نگران خش خشی شدن خودروی خود توسط افراد مزاحم هستید بهتر است از این پوشش غافل نشوید. در این پوشش خسارات ناشی از کشیدن میخ و ایجاد خط و خش بر روی خودرو با اجسام تیز جبران می‌گردد.

پوشش نوسانات قیمت: در بیمه بدنه پرداخت خسارت بر اساس ارزش واقعی خودرو در زمان خرید ‌‌بیمه‌نامه انجام‌ می‌شود. در صورتی که ارزش خودروی شما در مدت بیمه افزایش پیدا کرده و از قیمت درج شده در ‌‌بیمه‌نامه بیشتر شده باشد، با استفاده از پوشش نوسانات قیمت‌ می‌توانید خسارت را به ارزش روز خودرو دریافت کنید.

حذف فرانشیز: همانطور که‌ می‌دانید پرداخت بخشی از خسارت به عهده ‌‌بیمه‌گذار است که به آن فرانشیز‌ می‌گویند. با خرید پوشش حذف فرانشیز،‌ می‌توان خسارات‌ های اصلی به‌جز سرقت کلی، سرقت جزئی و خسارت کلی را از شرکت بیمه دریافت کرد.

 

فرانشیز

هنگامی که خودروی شما دچار خسارت می‌شود در صورتی که قبلا خودروی خود را بیمه کرده باشید، شرکت بیمه درصدی از خسارات وارده به خودرویتان را به شما پرداخت می‌کند و باقی مانده هزینه خسارت باید خودتان پرداخت کنید که همان فرانشیز است. فرض کنید فرانشیز سرقت کلی ۲۰ درصد باشد و خودروی شما دزدیده می‌شود. ارزش خودروی شما ۵۰ میلیون باشد، در این صورت شرکت بیمه ۸۰ درصد مبلغ خودروی شما یعنی ۴۰ میلیون تومان به شما می‌پردازد

 

نوع خسارت بیمه بدنه میزان فرانشیز در هر خسارت
خسارت ناشی از آتش سوزی و صاعقه و انفجار به تنهایی ۱۰ درصد
میزان فرانشیز بیمه بدنه در خسارت اول ۱۰ درصد
میزان فرانشیز بیمه بدنه در خسارت دوم ۲۰ درصد
میزان فرانشیز بیمه بدنه در خسارت سوم ۳۰ درصد
خسارت پاشیده شدن رنگ و مواد شیمیایی و اسیدی ۳۰ درصد
خسارت سرقت کلی ۲۰ درصد
خسارت شکست شیشه ۲۰ درصد
خسارت بلایای طبیعی ۱۰ درصد
خسارات مربوط به تصادفاتی که بیمه گذار مقصر نیست ۱۰ درصد
تصادفاتی که کل خودرو از بین رفته باشد ۱۰ درصد

 

نحوه‌ محاسبه بیمه بدنه خودرو:

هزینه بیمه بدنه خودرو مقدار ثابتی نمی‌باشد و  عوامل مختلفی در تعیین هزینه این بیمه دخیل هستند از جمله پوشش اضافی (فرعی) انتخاب شده، تخفیف‌های اعمال شده شرکت بیمه، سال ساخت و قیمت خودرو. بنابراین بررسی قیمت شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه بدنه به منظور بررسی تخفیف‌های اعمالیشان پیش از خرید مهم لست. همچنین هر چقدر خودروی شما لوکس‌تر و گران‌تر باشد مبلغی که جهت بیمه بدنه می‌بایست پرداخت کنید بیشتر است.

 

تخفیف‌های بیمه:

دو نوع تخفیفی که در شرکت‌های بیمه ارائه می شود عبارتند از تخفیف‌های اصلی و فرعی. تخفیف اصلی در تمامی شرکت‌های بیمه یکسان است اما تخفیف‌های فرعی بسته به نوع شرکت بیمه و خدمات آن متفاوت است.

 

تخفیف‌های اصلی:

درصد تخفیف

                                           نوع بیمه
۲۰-۳۰                                              خودروی صفر کیلومتر
۱۰                                            خرید نقدی
۲۵ ۱ سال  

عدم خسارت بیمه بدنه

۳۵ ۲ سال
۴۵ ۳ سال
۶۰

۴ سال

 

تخفیف عدم‌خسارت، مخصوص خودروهایی است که از شرکت بیمه خسارت دریافت نکرده باشند.

 

تخفیف‌های فرعی:

هرشرکت بیمه تخفیفات فرعی مختص به خود را در این رشته دارد، در این جا به ذکر چند نمونه خواهیم پرداخت.

  • تخفیف‌های گروهی
  • تخفیف مناسبت‌های خاص
  • تخفیف مخصوص دارندگان بیمه‌عمر و حساب بلندمدت سامان و پاسارگاد
  • تخفیف ارزش خودرو مختص خودروهای گران‌قیمت
  • دارندگان بیمه شخص ثالث که از همان شرکت، بیمه بدنه نیز تهیه کنند.
  • و تخفیف های توافقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *